Citroën Aalborg Marathon 2011

Der er lagt billeder på facebook gruppen " Citroen Aalborg Marathon "

Mikael Lassen har lidt billeder
HER



Blev afholdt søndag d. 27.11.2011 kl. 10.00 (1. søndag i advent)


Vejeret denne dag var en arrangørs værste drøm.
Det blæste en stiv pelikan og det blev værre med orkan vindstød.
Mange kom ikke og flere måtte opgive, men 79 SEJE løbere gennemførte maraton og 10 stafetter kom igennem.
Resultater kan ses i undermenuen.
Team Lund siger TAK til ALLE som kom på denne ekstreme dag.

Resultatliste 2011

   

 











Resultatliste
:
  


  Navn                       Klub                                   
Tid
1 34. Lars Rytter Nordkraft Løb & Motion 02:52:18
2 50. Lasse Taagard Jensen Aalborg Triathlon klub 03:13:08
3 77. Peter Green Hjørring 03:16:13
4 14. Christian Nørgaard Nielsen CNN Running 03:17:28
5 10. Mogens Pedersen www.løberen.dk 03:19:14
6 39. Jørgen Bøjgaard Sønderholm Motionsklub 03:25:04
7 93. Lars Bertelsen Svenstrup 03:25:06
8 105. Thomas Selde Aalborg 03:26:32
9 113. Allan O. Saaby Fjerritslev Trim klub 03:28:36
10 91. Bruno Batsberg Vodskov 03:31:04
11 48. Casper Døssing Team Døssing Running 03:32:32
12 136. Michael S. Hansen Nørresundby 03:33:52
13 90. Lars Dam Møller Svømmeland Nørresundby 03:34:51
14 54. Søren Bagger Miljøministeriet 03:36:13
15 38. Jørn Eriksen Sønderholm Motionsklub 03:36:48
16 55. Jesper Futtrup AMOK 03:39:47
17 36. Jens Brandt Aalborg 03:45:22
18 49. Thomas Ørbæk Team Ørbæk klanen 03:45:31
19 27. Martin Holbæk Thomsen Aalborg Atletik & Motion / Aalborg Tri 03:46:11
20 61. Rasmus Rasmussen Saltum Trim 03:46:27
21 70. Jan Vajhøj Fitmind.dk 03:46:27
22 135. Tobias Kronborg 03:46:51
23 73. Allan Korsgaard AMOK 03:49:07
24 65. Henrik Frederiksen Nordkraft Løb & Motion 03:49:09
25 41. Bjarne Jensen 03:49:35
26 95. Johnny Bech Dybvad 03:50:47
27 79. Claus Riber Aarhus 1900 03:51:08
28 110. David Stevnhoved Aalborg Øst Road Runners Club 03:51:15
29 6. Christian Jepsen Aalborg 03:51:31
30 81. Bjarke N. Andreasen Aalborg 03:52:06
31 11. Simon Persson Klub 100 03:55:18
32 17. Heine Søndergaard Andersen Aalborg 03:56:42
33 62. Jens Pedersen Storvorde 03:56:42
34 112. Lars P. Horup # Aalborg 03:57:41
35 119. Søren Bang Krabsen Pandrup 03:57:41
36 21. Vagn Kirkelund Dansk Supermarked 03:57:48
37 109. Anne Kristine Hvitfeldt Aalborg Øst Road Runners Club 03:58:12
38 23. Claus Johansen AMOK 03:58:23
39 35. Jan Brøndbjerg AMOK 03:59:06
40 58. John Brun Paulsen Aalborg 03:59:31
41 3. Svend Brohus Atletica Horsens 03:59:41
42 37. Jesper Thomsen Aalborg 03:59:41
43 86. Carl Kr. Nielsen Taulov Motion 03:59:47
44 134. Ole Kristensen Holtet Løbeklub 03:59:53
45 127. Martin Olsen Vodskov 04:01:13
46 103. Mads Nielsen Aalborg 04:02:08
47 89. Henrik Sønderup Gistrup 04:03:26
48 66. Jeppe Rom Vestergaard IFAA / Mou løbeklub 04:03:38
49 5. Lars Lukassen AMOK 04:07:19
50 132. Ole M. Jakobsen Tårs, 2run.dk 04:07:32
51 68. Lasse Olesen AMOK 04:09:31
52 82. Henrik Overbye Aalborg 04:10:12
53 137. Mikkael Lassen AAIG Aabenraa 04:10:16
54 18. Per Henriksen Team Roldskov 04:11:24
55 131. Karim Abbas Aalborg Atletik & Motion  04:13:02
56 15. Bent Baisgaard AMOK 04:14:10
57 125. Henrik Rendbøll Århus 1900 04:14:11
58 52. Per Jakobsen Brædstrup 04:14:22
59 60. Morten Reinewald Aalborg Tri / IFAA 04:14:32
60 84. Peter Ole Rasmussen Aalborg 04:15:16
61 53. Leif Nielsen Aalborg 04:16:28
62 76. Jan M. Andersen AMOK 04:17:06
63 97. Ole Kristensen AMOK 04:19:28
64 126. Carsten Madsen AMOK 04:20:18
65 108. Ole Frandsen Hjørring 04:22:22
66 121. Kent Jørgensen DROMOS 04:22:22
67 2. Jens Buhl Christensen Katsig Bakke Løberne 04:27:22
68 59. Nick Nørreby Skive 04:32:31
69 128. Arne Hyldahl Aalborg 04:35:12
70 32. Louise Thomsen Aalborg 04:35:21
71 115. Jörgen Nilsson Sverige, Vi Som Springer 04:43:21
72 1. Lennart Skoog Sverige 04:43:22
73 133. Karl Andersen JSI - løb 04:43:48
74 67. Ove Christensen Ulbjerg 04:45:29
75 31. Jan Frank Pedersen Klarup 04:48:30
76 47. Per Andersen AMOK 04:51:55
77 138. Michael Schmidt Nielsen MAN Diesel & Turbo, Frederikshavn 04:55:21
78 30. Jacob Nymand MAN Diesel & Turbo 05:08:42
79 87. Peter Andreasen AMOK 05:21:00
13. Leif Praastrup AMOK DNF
22. Bent Andreasen Assentoft DNF
26. Brian Kvist Nielsen AMOK DNF
40. Esben Nielsen Rebild DNF
46. Henrik Munch Skørping DNF
74. Tomas Brandi Kristensen Nørresundby DNF
75. Henning B. Ørbæk Team Ørbæk klanen DNF
80. Peter Knudsen Citroën Aalborg DNF
94. Bo Andersen Øster Vrå DNF
96. Anders Jespersgaard Gistrup DNF
101. Ben Klauman Krøyer Aalborg DNF
102. Jan Peters Aalborg DNF
118. Kirsten Vibjerg Hansen Aalborg Øst Road Runners Club DNF
129. Jens Harregaard Klarup DNF
130. Martin Nymann Larsen Klarup DNF
4. Annette Ninn Atletica Horsens DNS
7. Tommy Loftager-Rasmussen Nykøbing Falster DNS
8. Kim Meldgaard CJA-Inventar DNS
9. Søren Andersen CJA-Inventar DNS
12. Dennis Odgaard Skive AM DNS
16. Henrik Henriksen Team Roldskov DNS
19. Peter Buhr Klub 100 / Løbeklubben på facebook DNS
20. Tor Rønnow Klub 100 / www.løberen.dk DNS
24. Kaare Sørensen Holstebro Triathlon Klub DNS
25. Søren Rønn Hansen Grenaa Motion løbeklub DNS
28. Knud Erik Petersen Nova-ren A/S DNS
29. Christophe Thouin AMOK DNS
33. Henrik Møller Knudsen Aabybro DNS
42. Nicolaj Johansson Snak snak Mtb. DNS
43. Claus Sidelmann Holm Avis Marathon Holstebro DNS
44. Jens Winther Hansen Gjøl,  AAIF DNS
45. Martin Jørgensen Nordkraft Løb & Motion DNS
51. Kevin Vilhelmsen Munke Mose Motion DNS
56. Pia Maria Larsen Aabybro DNS
57. Betina Outzen Sønderholm DNS
63. Jørgen Kristiansen Aalborg DNS
64. Michael Rask Colding Nibe DNS
69. Finn Aagaard AMOK / Klub 100 DNS
71. Trine Strands AMOK DNS
72. Ivan Kristensen AMOK DNS
78. Sanne Hedegaard Aalborg DNS
83. Ole Bak Sørensen Vadum DNS
85. Bo Stenvang Støvring DNS
88. Jens Dalsgaard Nielsen AMOK DNS
92. Mette Kathrine Larsen Nordkraft Løb & Motion DNS
98. Sofie Kirial Mørk Aarhus  DNS
99. Brian Pedersen Holstebro Bymarathon DNS
100. Thomas Espensen Aalborg Triathlon klub DNS
104. Per Rosenkilde AMOK DNS
106. Lisbet Hansen Løkken DNS
107. Jens Bøgh # Hjallerup DNS
111. Ivan Nielsen Skalborg Fysioterapi DNS
114. Michael Rank Aalborg DNS
116. Nicolai Hermansen Aalborg DNS
117. Tommy Faldt Pedersen Faldt.net DNS
120. Karsten Bukholt DROMOS DNS
122. Peter Mousten Løbekompagniet DNS
123. Per Thomsen Aalborg DNS
124. Rene Bertelsen Uggerby DNS
Citroën Stafet Marathon
16. Kim Christiansen, Per Sørensen Holstebro løbeklub, Skive am 02:49:40
10. Bo larsen, Brian Vejrum Nordkraft Løb & Motion 02:55:00
1. Mogens Meyer, Allan Holm Aalborg 03:16:00
13. Morten Sort Mouritsen, Keld Sørensen Aalborg 03:16:30
17. William Bundgaard, Allan Jensen Vinshoppen  03:28:00
18. Michael Thoft, Anders Nielsen, Pascal Bonvin Nordkraft Løb & Motion 03:30:10
11. Erik Guldhammer Kjærgaard, Allan Holm, Peter Fonseca Larsen Nordkraft Løb & Motion (de ældre) 03:42:30
9. Svenning Nielsen, Kurt Nielsen Holtet if 03:52:50
5. John Hansen, Helene Kjørvel-Hansen, Rasmus Lauridsen Brønderslev 03:56:00
4. Rikke M. Sørensen, Lenette R.I. Kristiansen, Søren V. Klinsmann Sørens grovboller / AMOK 03:58:10
6. Gitte Hørdum, Lotte Vinshoppen og Spar Nord 04:10:30
19. Troels  Salling 01:35:00
8. Christina Egested 01:59:42
2. John Lund, Lise Lotte Bangshaab, Ukendt Team Bagvægt DNF
3. Hanne Holmsgaard, Rasmus Carlsen Pandrup DNS
7. Merete Larsen, Torsten Ussing Løkken DNS
12. Susanne Stamhus, Sebastian Thesbjerg AMOK DNS
14. Kitte Nørlev, Peter Munch, Lotte Bundgaard Skinkelynene DNS
15. Rikke Ørnberg, Kristiane Stevns, Rikke Wurtz Vestbjerg DNS
Fik du ikke diplom med hjem, så skriv og det bliver eftersendt.

Billeder fra løbet kan ses på facebook gruppen "Citroen Aalborg Marathon"