Citroën Aalborg Marathon 2010

Blev afholdt søndag den 28.11.2010, kl. 10.00

Det blev virkeligt en bask omgang for alle deltagerne. 
Der var rigtigt meget sne og en iskold vind blæste på denne 1. søndag i advent.
Mange måtte give op, men endnu flere gennemførte deres marathon eller ½ marathon trods det kolde vejr og glatte veje.

Team Lund siger tak for de fine roser vi fik om arrangementet.
I deltagere var bare super søde og TOTALT SEJE.
Vi ses på landevejene.

Mvh
Henrik, Helene & Bjarne

Resultat marathon:

1. Peter Mousten  03:14:17
2. Lasse Taagaard Jensen  03:15:39
3. Thomas Selde  03:26:20
4. Jens Brandt  03:31:14
5. Rasmus Rasmussen  03:31:52
6. Peter Green   03:34:29
7. Lars Bertelsen   03:35:24
8. Jens Dalsgaard Nielsen   03:36:05
9. Michael Sigaard   03:37:08
10. Lars Rytter   03:38:26
11. Mette Kathrine Larsen   03:38:53
12. Søren Bagger   03:44:47
13. Henrik Overbye   03:46:01
14. Martin Brix Jacobsen  03:47:08
15. Allan Jensen   03:47:14
16. Lars P. Horup   03:47:37
17. Martin Holbæk Thomsen  03:48:18
18. Henning Beltoft Ørbæk   03:48:18
19. Thomas Ørbæk   03:48:18
20. Bjarne Jensen   03:49:18
21. Claus Johansen   03:51:46
22. Åse Møl   03:52:24
23. Nicolaj Johansson  03:52:58
24. Jesper Hahn Jensen  03:53:10
25. Vagn Kirkelund  03:53:10
26. Allan P Kjølner  03:54:02
27. Johnny Laursen   03:54:20
28. Morten Reinewald   03:54:23
29. Henrik Sønderup   03:55:02
30. Jens Radmer   03:55:42
31. Jeanette V. Jensen   03:56:27
32. Flemming Bundgaard   03:57:58
33. Jan Brøndbjerg   03:58:18
34. Christian Jepsen  03:58:18
35. Jesper Thomsen   03:59:28
36. Christophe Thouin   04:01:02
37. Henrik Henriksen   04:02:28
38. Mogens Meyer   04:03:09
39. Allan Hjarbæk Holm   04:03:09
40. Anders Jespersgaard   04:03:26
41. Thomas Ingstrup   04:03:30
42. Bent Andreasen  04:04:32
43. Heine Andersen   04:05:25
44. Tommy Loftager-Rasmussen   04:06:32
45. Knud Erik Petersen   04:06:58
46. Leif Praastrup   04:07:58
47. Mia Salling   04:08:12
48. Lena Jørgensen  04:08:52
49. Anders Haugaard  04:09:19
50. Henrik Møller Knudsen   04:09:30
51. Carsten Madsen   04:09:33
52. Carsten Jacobsen   04:09:33
53. Kaare Sørensen   04:10:49
54. Tomas Brandi Kristensen   04:10:56
55. Peter Simonsen   04:11:51
56. Simon Persson   04:11:51
57. Lars Skaarup Pedersen  04:13:33
58. Kaj B. Hunderup  04:13:41
59. Anne Kettunen  04:14:15
60. Steffen Holm  04:17:06
61. Per Henriksen   04:18:46
62. Anne Flou Kristensen   04:18:46
63. Peter Lund   04:19:30
64. Palle Bonde   04:21:11
65. Lone Lindbjerg   04:26:05
66. Ole Kristensen  04:26:51
67. Jan Frank Pedersen  04:27:10
68. Jan Andersen 04:27:53
69. Karl Andersen 04:27:55
70. Kitt Andersen  04:28:58
71. Lennart Skoog  04:40:58
72. Mogens Hinrichsen   04:42:56
73. Gitte Schack Kolding   04:42:56
74. Per Andersen   04:55:48
75. Esben Høier Schmidt   04:56:50
76. Susanne Gren  05:52:57
DNF 8. Arne Hyldahl Aalborg DNF
10. Lenette Rosenberg I Kristiansen AMOK DNF
21. Michael Schack Citroen Aalborg DNF
25. Henrik Blaabjerg Aalborg DNF
40. Morten Søndergaard Aalborg Tri. DNF
49. Martin Jørgensen Fitnessdk løbehold DNF
50. Dorte Møldrup AMOK DNF
51. Jørn Eriksen Sønderholm Motionsklub DNF
69. Mikael Skøt Pedersen AMOK DNF
82. Susanne Stamhus AMOK DNF
85. Mikkel Hastrup AMOK DNF
93. Ida Marie Hunderup Ugilt Runners DNF
94. Thomas Strandquist Aalborg DNF
119. Carsten Weiss Sørensen Siemens, Aalborg DNF
122. Jens Peter M. Jensen Godthaab DNF
DNS 1. Bo Juul Giessing AMOK DNS
3. Allan Jeppesen Aalborg DNS
5. Kenneth Kirkeby Jensen Aalborg DNS
6. Mikael Lassen AAIG Aabenraa DNS
9. Bent Baisgaard AMOK DNS
15. Hanne Kristoffersen Hjallerup løbeklub DNS
16. Mogens Pedersen Aars / Løberen DNS
17. Bjarne Østergaard Petersen AMOK DNS
20. Tony Gren Sverige DNS
22. Lasse Olesen AMOK DNS
23. Aage Bjerregaard Nahnsen AMOK DNS
28. Dorrit Thomhav Hørlyck Århus 1900 DNS
29. Lars Lukassen AMOK DNS
44. Per Kofoed Virum DNS
47. Karim Abbas Vodskov DNS
62. Martin Nymann Larsen Klarup DNS
67. Søren Østergaard Skødstrup DNS
70. Johnny Bech Hjallerup løbeklub DNS
74. Carsten Eriksen Grenaa motionsløbeklub DNS
77. Luan Ke Huynh AMOK DNS
79. Thorsten Matthiesen Malling DNS
84. Martin Grøn Aalborg Triatlon klub DNS
90. Brian Bøgh AMOK DNS
91. Finn Andersen AMOK DNS
95. Per Jakobsen Brædstrup DNS
96. Morten Jørgensen Nørresundby / EXAKT DNS
97. Bruno Batsberg Vodskov DNS
99. Annette Ninn Atletica, Horsens DNS
102. Mads Olsson Vestbjerg / MT Højgaard A/S DNS
105. Conny Brusen Nielsen Pinen & Plagen DNS
114. Erik Hou Viborg DNS
120. Jørgen Kristiansen Aalborg DNS
121. Kim W. Smitt Ry DNS
123. Bjørn Bertinus Aalborg Atletik & Motion DNS
124. Finn Aagaard AMOK DNS
Citroen Stafet Marathon 2010
141/142 Søren Krogh Olesen / Trine Egeberg Elkjær AMOK 03:24:08
180/181 Kim Nørregaard / Sebastian Thesbjerg AMOK 03:25:30
172/173 Rasmus Vørs Carlsen / Torsten Ussing 03:26:30
159/160 Helga Holten Hansen / Heidi Johansen AMOK 03:34:42
132/133/134 Hanne Holmsgaard / Merete Larsen / Pelle Jepsen 03:41:40
143/144/145 Rikke Mørch Sørensen / Louise Mørch Charnock / Christian Lodberg AMOK / Mikaels kugler 03:43:46
164/165/166 Charlotte Bastberg / Rikke Tegtmeier / Birgitte Birkjær Fitnessdk løbehold 03:45:22
185/186/187 Christian G. Pedersen / Henrik J. Poulsen / Troels Lautrup Team Guldbageren Nørresundby 03:50:28
178/179 Trine Buus-Johansson / Nicolaj Johansson Den løbende familie 03:52:58
151/152 Helle Bjeldbak Henriksen / Carsten Henriksen Lundens Løbere 03:57:00
138/139/140 Lise Lotte Bangshaab / john Lund / Jette Bangshaab Team Bagvægt 04:04:38
167/168 Peter Selch Bak / Keld Mathiesen ½ Keld - snart hel. 04:07:12
157/158 Kurt Nielsen / Svenning Nielsen Holtet IF 04:08:10
146/147 Lotte Jensen / Gitte Hørdum Vinshoppen / Spar Nord 04:20:24
182/183 Jes Sølgaard / Christopher Sølgaard 04:27:37
130/131 Ole Karup / Peter Knudsen Citroen Aalborg 05:13:45
148/149/150 Susanne Gude / Anna Stefansson / Marlene Leig Kirkegård AMOK
176/177 Lone Kristiansen / Jens Pedersen Siemens wind power
135/136/137 Karina Knudsen / Anita Nielsen / Per Søborg Citroen Aalborg DNF
153/154 Thomas Fogh Thomsen / Søren Fonseca AMOK DNS
161/162/163 Anne Holten Johansen / Marlene Qvist Simoni / Christian Simoni AMH DNF
169/170/171 Ivan Jørgensen / Tove Borg / Lene Buch Hals skole DNF
174/175 Jeppe Rom Vestergaard / Allan Korsgaard ifaa / Mou løbeklub DNS
184/ Martin Jensen / DNF